Održana je Evropska konferencija zaštite lešinara od 14-17. novembra u mestu Kaseres u oblasti Ekstremadura u Španiji. Tim Fondacije za zaštitu ptica grabljivica predstavio je na najbolji mogući način najuspešniji prjekat zaštite beloglavog supa na Balkanu koji je realizovan u Srbiji.
Dr Slobodan Davidović i dr Irena Hribšek iz Instituta za biološka istraživanja, Instituta od nacionalnog značaja za Srbiju, Univerziteta u Beogradu predstavili su zapažen rad. Potvrdilo se da je vitalnost populacije beloglavog supa iz Srbije u rangu sa najvećom populacijom u Evropi koja se nalazi u Španiji kao i da je nivo genetičke raznovrsnosti u njoj podjednako visok. Istaknuto je da je zaštita genetičke raznovrsnosti i lokalnih populacija prema IUCN preporukama neophodna i da nije prihvatljivo unošenje drugih populacija lešinara na prostore gde postoji autohtona lokalna populacija.
Da podsetimo da je upravo to uradila evropska Fondacija za zaštitu lešinara na Balkanu unošenjem jedinki iz španske populacije beloglavog supa u Bugarsku. Na Uvcu se, do sada, pojavilo 12 beloglavih supova iz Španije, ali nisu preživeli surovu peštersku klimu.
Greške konzervacionih programa osnaživanja populacija i vraćanja vrsta u određene regije su upravo i nastajale unošenjem dalekih populacija tamo gde još postoje lokalne autohtone populacije. Ovakve strategije mogu dovedu do gubitka lokalnih adaptacija što može dovesti do pada u brojnosti jedinki, gubitka populacije i nezamenjivom gubitku genetičke raznovrsnosti. Nažalost, bez obzira na sva ova iskustva evropska Fondacija za zaštitu lešinara nastavlja sa ovim programima nanoseći velike štete u zaštiti lešinara.
Rad o kome je reč možete pogledati: OVDE… »
Citiranje: Davidović S, Marinković S, Hribšek I, Patenković A, Stamenković-Radak M, Tanasković M. 2022. Sex ratio and relatedness in the Griffon vulture (Gyps fulvus) population of Serbia. PeerJ 10:e14477 DOI 10.7717/peerj.14477