Fondacija za zaštitu ptica grabljivica je uvela video nadzor veoma važnog hranilišta za beloglave supove u Specijalnom rezervatu prirode “Klisura reke Trešnjica” i time ga uključila u nadzor hranilišta koja imaju ovakav način kontrole. Nadzor je uveden kao jedan od rezultata aktivnosti na projekatu: “Upravljanje populacijom beloglavog supa (Gyps fulvus) u Specijalnim rezervatima prirode: “Klisura reke Trešnjice” i “Uvac” primenom programa markiranja i monitoringa korišćenjem satelitske tehnologije i videonadzora, 2019.” – Link… »
Monitoring gnezdećih parova u Trešnjici traje još od 1980. godine. Nakon trovanja, brojnost aktivnih gnezda se 1995. godine svela na samo jedno, kad je i proglašen Specijalni rezervat prirode. Kolonija se potom oporavila, ali brojnost nije prelazila 16 aktivnih parova. Hranilište na Trešnjici je otvoreno 1989. godine i još uvek je aktivno.
Pored satelitske telemetrije , video nadzor hranilišta i mesta okupljanja predstavlja najefikasniji način prikupljanja podataka u cilju planiranja daljih mera aktivne zaštite. Do nedavno ga nismo imali na Trešnjici, pa donekle ni tačan uvid o tome u kojoj meri beloglavi supovi posećuju hranilište, koja je starosna struktura ptica koje ga koriste, da li se pojavljuju i jedinke koje smo markirali na Uvcu, itd. Važna informacija je i koje sve životinje “koriste” ovo hranilište te planiranje količina hrane koja treba da se iznosi u različitim periodima godine.
Veoma brzo smo ustanovili da je hranilište na Trešnjici veoma posećeno. Obično dolazi jato od dvadeset do trideset ptica. Pored supova i, naravno, brojnih gavranova, pojavljuje se i par odraslih orlova belorepana, ali i lisice, šakali, jazavac, pa čak i medved.
Zabeležen je i ovogodišnji sup koji je markiran na gnezdu na Uvcu krajem maja sa krilnom oznakom “12” od strane Tima za markiranje supova Fondacije. Dobio je ime “Trešnjica”.
O markiranju supova 2020. godine – ovde… »