Fondacija za zaštitu ptica grabljivica - Beograd

FONDACIJA ZA ZAŠTITU PTICA GRABLJIVICA - BEOGRAD
  • српски
  • English
  • Naslovna
  • O Nama..
    • O Nama
    • Učlanjenje
    • Centar za oporavak ptica grabljivica
    • Markiranje beloglavih supova
    • Zašto beloglavi sup?
  • Kako se uključiti..
    • Kako se uključiti
    • Virtuelno “usvajanje” i “Kumovanje – davanje imena” beloglavim supovima
    • Donatori
  • Satelitska telemetrija
    • Satelitska telemetrija
    • Satelitsko (GPS/GSM) praćenje – Beloglavi sup (Gyps fulvus)
    • Satelitsko (GPS/GSM) praćenje – Orao zmijar (Circaetus gallicus)
    • Satelitsko (GPS/GSM) praćenje – Orao belorepan (Haliaeetus albicilla)
  • Projekti..
    • Projekti
    • Beogradski sokolovi
    • Upravljanje populacijom beloglavog supa korišćenjem satelitske tehnologije, 2018.
    • Upravljanje populacijom beloglavog supa u SRP: “Klisura reke Trešnjice” i “Uvac” primenom programa markiranja i monitoringa korišćenjem satelitske tehnologije i videonadzora, 2019.
    • Projekat: “Beogradski prstenovačko-istraživački ornitološki centar”
    • Program oporavka populacije modrovrane Coracias garrulus u Šumadiji
  • Galerija..
    • Foto galerija
    • Video galerija
      • Gnezda vetruški (Falco tinnunculus), video nadzor
  • Konkursi
  • Kontakt

Naslovna

LEGAT “FONDACIJA ZA ZAŠTITU PTICA GRABLJIVICA” je nevladina i neprofitna organizacija. Aktivnosti Fondacije se odvijaju na polju zaštite i očuvanja ugroženih vrsta i njihovih prirodnih staništa, kao i na povratku iščezlih vrsta.
Naša misija je zaštita i očuvanje najugroženije grupe ptica grabljivica, kao suštinski važnog dela biološke razovrsnosti Srbije.
Ciljevi su nam povećanje šanse za opstanak ugroženim vrstama, povratak beloglavog supa na prostore istočne Srbije gde je nekad živeo, reintrodukcija iščezlih vrsta lešinara koji su nekada bili deo faune Srbije: orla bradana, crnog lešinara i bele kanje.
___________________________________
23.03.2023 – Fondacija za zaštitu ptica grabljivica vas za prvomajske praznike vodi u posetu rezervatima u Grčkoj i Bugarskoj.

Detalje o ovoj avanturi možete naći u VESTIMA… »
___________________________________
Dragi prijatelji,

Izveštaj o markiranju i monitoringu populacije beloglavog supa u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac” 2022. godine, sa kratkim osvrtom na višedecenijski rad na zaštiti ove vrste možete naći ovde… »

___________________________________
3.8.2022. – Zadovoljstvo nam je da vas pozovemo da nam se pridružite da zajedno obeležimo dan zaštite beloglavog supa 3. septembra 2022. godine u Specijalnom rezervatu prirode Uvac. Beloglavi sup je jedina vrsta lešinara koju smo uspeli da sačuvamo, dok su tri vrste iščezle u Srbiji. Fondacija za zaštitu ptica grabljivica tradicionalno obeležava Međunarodni dan podizanja svesti o značaju zaštite lešinara u Srbiji (International Vulture Awareness Day), a centralna manifestacija biće organizovana u najznačajnijoj koloniji beloglavog supa na Balkanu na Uvcu. Očekuje vas niz zanimljivih događaja uključujući i puštanje lešinara iz centra za oporavak beloglavih supova.

Detalje o ovom događaju možete naći OVDE… »
___________________________________
16.06.2022. – Ovogodišnje markiranje mladunaca beloglavih supova u Specijalnom rezervatu prirode Uvac je završeno. Dva tima za markiranje Fondacije za zaštitu ptica grabljivica u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, JP “Rezervat Uvac” d.o.o, Akademskim speleološko-alpinističkim klubom (ASAK) i Speleološkim klubom “Ponir” markirali su ptice na gnezdu. Tom prilikom su na tri jedinke postavljeni i satelitski odašiljači.

Detalje o ovoj akciji možete naći OVDE… »


___________________________________
5.5.2022. – Dragi prijatelji,

Fondacija za zaštitu ptica grabjivica vas vodi na izlet u Specijalni rezervat prirode “Klisura reke Trešnjice”, u subotu 14.05.2022. povodom obeležavanja 28 godina postojanja.

Detalje o ovom događaju možete naći OVDE… »


___________________________________
24.01.2022. – Veoma značajan rad o analizi genetičkog diverziteta beloglavih supova u kome je učestvovala i Fondacija za zaštitu ptica grabljivica možete pročitati OVDE… »

Citation: Davidović, S.; Marinković, S.; Kukobat, M.; Mihajlović, M.; Tanasić, V.; Hribšek, I.; Tanasković, M.; Stamenković-Radak, M. Genetic Diversity Analysis of Mitochondrial Cytb Gene, Phylogeny and Phylogeography of Protected Griffon Vulture (Gyps fulvus) from Serbia. Life 2022, 12, 164. https://doi.org/
10.3390/life12020164
___________________________________
20.12.2021. – Sa velikim zadovoljstvom predstavljamo vam izveštaj sa markiranja i monitoringa populacije beloglavih supova u 2021. godini u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac”.

Možete ga naći OVDE… »
___________________________________
6.11.2021. – Nagrađena fotografija na XVII konkurusu na temu “Ptice u akciji” koji je organizovala Fondacija za zaštitu ptica grabljivica, pod pokroviteljstvom Foto saveza Srbije u konkurenciji 146 pristiglih radova je belonokta vetruška autora Vukasa Vučkovića.

O ostalim nagradama OVDE… »
___________________________________
7.9.2021. – Fondacija za zaštitu ptica grabljivica i Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković” u saradnji sa JP “Rezervat Uvac” d.o.o. i Specijalnim rezervatom prirode “Klisura reke Trešnjice” obeležili su Međunarodni dan zaštite lešinara 4. i 5.9.2021. godine puštanjem u prirodu 5 beloglavih supova koji su se oporavili u prihvatilištu.
U rezervatu Uvac puštena su 4 beloglava supa, dok je u rezervatu Klisure reke Trešnjice pušten jedan beloglavi sup.
Ovaj događaj uveličali su svojim prisustvom članovi Fondacije i prijatelji zaštite beloglavog supa.

Puštanje supova u SRP “Uvac”, 4.9.2021.

http://vulture.org.rs/wp-content/uploads/2021/09/Pustanje-supova-Dan-lesinara-2021.mp4

___________________________________
25.08.2021. – Fondacija za zaštitu ptica grabljivica u saradnji sa JP “Specijalni rezervat prirode Uvac” d.o.o, Turističkom organizacijom Zlatara i Institutom za biološka istraživanja “Siniša Stanković” iz Beograda i ove godine obeležava Međunarodni dan zaštite lešinara, 4. i 5. septembra u Rezervatu Uvac.
Više o tome u VESTIMA… »


___________________________________
22.05.2021. – Beogradski orao belorepan (Haliaeetus albicilla) je markiran i uključen u program satelitske telemetrije!

Fondacija za zaštitu ptica grabljivica i Panorama films vam predstavljaju mladunca orla belorepana Dušana. Uživajte u kadrovima zaštićenog prirodnog dobra: “Predeo izuzetnih odlika Veliko ratno ostrvo”, gotovo u centru Beograda.

http://vulture.org.rs/wp-content/uploads/2021/06/Orao_Belorepan_Beograd-VRO.mp4

Više o tome u VESTIMA… »

Belorepan je najveći orao Evrope, a Beograd jedan od retkih velikih gradova koji, gotovo u centru grada, ima njegovo gnezdo koje Fondacija prati više od decenije. Na Međunarodni dan zaštite biodiverziteta, konačno je prvi beogradski mladunac orla belorepan markiran i uključen u program satelitske telemetrije.
___________________________________
10.12.2020. – Fondacija za zaštitu ptica grabljivica je uvela video nadzor veoma važnog hranilišta za beloglave supove u Specijalnom rezervatu prirode “Klisura reke Trešnjica” i time ga uključila u nadzor hranilišta koja imaju ovakav način kontrole.

Šta smo sve do sada zabeležili na ovom hranilištu uz pomoć naših kamera u VESTIMA… »
___________________________________
05.11.2020. – XVI Konkurs za najbolju fotografiju na temu „Ptice u akciji”, Fondacije za zaštitu ptica grabljivica, pod pokroviteljstvom “Foto saveza Srbije” je završen.

Nagrađena fotografija je “Beloglavi supovi i šakali”, autora Hrista Pesheva.

O ostalim nagradama i samom Konkursu OVDE… »
___________________________________
6.9.2020. – Obeležen je još jedan “Međunarodni dan zaštite lešinara” na Uvcu, Trešnjici i u Blagaju. Na žalost, nešto skromnije nego ranijih godina, zbog mera protiv pandemije korona virusa, ali sa više značajnih aktivnosti. Više o tome u VESTIMA… »

http://vulture.org.rs/wp-content/uploads/2020/09/Snimak-pustanja-supa-5.9.2020.mp4

____________________________________

31.08.2020. – Fondacija za zaštitu ptica grabljivica će i ove godine obeležiti “Međunarodni dan zaštite lešinara”, 5. septembra 2020. u Rezervatu Uvac. Na žalost, ove godine zbog koronavirusa nismo u mogućnosti da organizujemo izlet sa našim dragim članovima i prijateljima na Uvac, ali ko bude u mogućnosti da dođe, svakako je dobrodošao!

Već jednu deceniju Fondacija zajedno sa mnogim organizacijama kod nas, ali i u svetu, početkom septembra skreće pažnju javnosti na potrebu zaštite najugroženije grupe životinja ptica grabljivica, posebno lešinara. Obeležavanje Međunarodnog dana zaštite lešinara organizovaćemo u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, Institutom od nacionalnog značaja RS, Univerziteta u Beogradu, JP “Rezervat Uvac” d.o.o, a pozvan je i Zavod za zaštitu prirode Srbije da nam se pridruži. Glavni događaj biće puštanje tri beloglava supa, koji su bili “žrtve” letova helikoptera u Rezervatu tokom jula i avgusta ove godine, a koji se trenutno nalaze u volijeri Prihvatilišta za supove na Uvcu.

Hranilište Rastoke, foto Saša Preradović

Osim u Srbiji, ove godine Fondacija obeležava Međunarodni dan zaštite lešinara i u Bosni i Hercegovini u saradnji sa “Novim Valom” iz Blagaja i Ornitološkim društvom “Naše ptice” iz Sarajeva i to puštanjem na slobodu našeg beloglavog supa Luke koji se trenutno nalazi u volijeri u Blagaju, a poreklom je iz Trešnjice.

Više o tome imate OVDE… »

Luka, foto Saša Malezić

___________________________________
29.07.2020. – Ženka orla zmijara Circaetus gallicus, koja se izlegla na Vršačkim planinama je u programu satelitske telemetrije! Fondacija za zaštitu ptica grabljivica u saradnji sa upravljačem Predela izuzetnih odlika “Vršačke planine” i sa Institutom za biološka istraživanja “Siniša Stanković” iz Beograda, a na osnovu dozvole Ministarstva zaštite životne sredine je postavila satelitski odašiljač na mladunca orla zmijara.

O ovoj akciji u vestima… »
___________________________________

15.06.2020. – Ovogodišnje markiranje beloglavih supova u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac” je uspešno završeno. Tokom dva produžena vikenda početkom juna, u dve smene penjači iz beogradskog ASAK-a i banjalučkog “Ponira”, kao i prstenovači, uz podršku JP “Rezervat Uvac” d.o.o. i Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” su markirali čak 26 mladunaca beloglavih supova na gnezdima!

Neke od kadrova tokom II smene možete pogledati u vestima… »
___________________________________
7.4.2020. – 19 meseci satelitskog praćenja beloglavih supova “Zlatara” i “Marije mts”

[Show slideshow]
HR Marija 19 meseci
HR Zlatar 19 meseci
Track Marija 19 meseci
Track Zlatar 19 meseci

Detaljnije o tome u vestima… »
___________________________________
06.12.2019. – Petog decembra su rendžeri JP “Rezervat Uvac” uspeli da pronađu Dobrilu, koja je uginula pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima. Nakon obdukcije na Veterinarksom fakultetu u Beogradu znaće se više o tome kako je stradala.

Dobrila je svakodnevno praćena od 25.05.2019. godine uz pomoć satelitskog odašiljača. Podaci su skidani dva puta dnevno i imali smo detaljne informacije o njenom kretanju i ponašanju. Ona se kretala sjajno, čak najbolje od svih supova koje pratimo na ovaj način. Posećivala je hranilište, krstarila Pešterom. Poznato je da je letos bila i u blizini Sarajeva i vratila se na Uvac. Pre samo nekoliko dana je bila na Pešteru, dostizala veliku visinu i brznu. Često je boravila u gnezdu i baš kod njega se i desio problem.


Satelitski odašiljači su savremene naprave koje su unele revoluciju u praćenju ponašanja mnogih ugroženih vrsta i omogućili novi pristup zaštiti. Iako pružaju obilje podataka koji omogućavaju mnoge aktivnosti na zaštiti praćenih životinja i njihovih populacija ipak nisu svemogući! Mnogo okolnosti je u igri. Ukoliko se ptica nalazi na nepristupačnom mestu, pogotovo po veoma hladnom vremenu i pod snežnim padavinama vrlo je teško prići lokaciji i naći je.

Istog dana kada smo uočili da joj pada temperatura, rendžerima je javljeno, kao i lokacija. Ona je bila u blizini svog gnezda na Orlovici, gde je litica i veoma težak teren. Otežavajuću okolnost je činilo i to što je bilo izuzetno hladno, padao je sneg i stena je bila pod ledom.

Rendžeri su davali sve od sebe u datim okolnostima, mi smo ih snabdevali podacima o lokaciji odašiljača, položaju, izloženosti Suncu, temperaturi… ali kada su uspeli da dođu do nje bila je mrtva. Šta se tačno dogodilo znaćemo posle obdukcije nadležne ustanove.

Na žalost, uprkos blagovremenoj akciji i nadljudskim naporima rendžera na terenu, nismo uspeli da joj pomognemo. Saradnja svih je bila odlična i svako je pružio maksimum. Vremenske neprilike, težak teren i oklonosti su onemogućile da se brže dođe do nje. Veliko je pitanje šta joj se tačno desilo i da li je bilo moguće uspešno intervenisati.

Dobrila nije jedini stradali beloglavi sup. Mnogi su ugrožavajući faktori i oni stradaju na različite načine. Upravo zato su ugrožena vrsta o kojoj moramo da brinemo. Mi svakodnevno radimo na smanjenju mortaliteta i očuvanju populacije.

Svesni smo da su neke situacije izvan naših mogućnosti, ali nam zato nije lakše nakon ovakve vesti! Ipak, ona je uspela da nas sve ujedini da radimo koliko je u našoj moći i da sačuvamo ove divne i nadasve korisne ptice.
Hvala svima koji su učestvovali u ovoj akciji i čekamo nalaz obdukcije.

___________________________________
13.11.2019. – Beloglavi sup sa Trešnjice, koji je pao u blizini Drine 27. oktobra i koga je čuvar Specijalnog rezervata prirode Laza preneo u improvizovani kavez je dobro i markiran je 10. novembra. Posle dužeg vremena ovaj sup, sa imenom “Luka” je prvi markirani sa Trešnjice. Kandidat je i za postavljanje satelitskog odašiljača, kako bismo mogli da upoznamo potrebe i navike beloglavih supova iz Trešnjice i bili u mogućnosti da primenimo efikasne mere zaštite i na ovu koloniju. Više o tome… »

[Show slideshow]
P1150586
P1150587
IMG_20191110_122452
IMG_20191110_122559
IMG_20191110_122814
IMG_20191110_122611
20191110_123948
20191110_124145
75478479_2765735256823751_1244966841353240576_n
74839060_2765735270157083_6104884622116519936_o

___________________________________
10.09.2019. – Obeležili smo još jedan “Međunarodni dan zaštite lešinara” u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac”.
Više o tome ovde… »


U okviru “Međunarodnog dana zaštite lešinara” održana je i Konferencija ”Vultures above borders 2019”, a uskoro će biti objavljeni i zaključci Konferencije.
____________________________________
3.8.2019. – Fondacija za zaštitu ptica grabljivica daje punu podršku našim sugrađanima u Rakiti! Protivimo se izgradnji svih objekata ovog tipa! STOP za MHE! Podrška Rakiti… »
____________________________________
7.7.2019. – Uspešno je završen 34. popis mladunaca beloglavog supa u Srbiji. Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, zajedno sa Fondacijom za zaštitu ptica grabljivica i njenim saradnicima, uz podršku JP “Rezervat Uvac” d.o.o. i njegovih rendžera je popisao uspešna gnezda beloglavog supa u 2019. godini. Prema preliminarnim rezultatima ove godine će poleteti preko 170 mladunaca, što potvrđuje da Srbija ima najveću populaciju ove ugrožene vrste na Balkanu. Više o tome u vestima… »
____________________________________
10.06.2019. – Ovogodišnje markiranje mladunaca beloglavih supova je uspešno završeno. Od 7. do 9.6.2019. godine II smena Tima za markiranje supova Fondacije za zaštitu ptica grabljivica je radila na markiranju beloglavih supova u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac” i svi su se srećno sinoć vratili kući! Kao i uvek, imali smo podršku JP “Rezervat Uvac” d.o.o, Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, penjača iz ASAK-a, dok je u prvoj smeni učestvovao i Speleološki klub “Ponir” iz Banja Luke. Pratio nas je tim snimatelja i očekujemo uskoro jedinstvene snimke sa ove akcije. Zahvaljujemo se svima na podršci i sjajnoj saradnji tokom markiranja. Više o tome u vestima… »

Nastavljamo da radimo na praćenju obeleženih beloglavih supova i njihovoj aktivnoj zaštiti.
____________________________________
4.6.2019. – Na poziv iz ambasade Italije u Beogradu naš sekretar Vuk Popić je preuzeo i preneo vetrušku u prihvatni centar Fondacije za zaštitu ptica grabljivica. U znak zahvalnosti radnici ambasade su uradili i poslali nam ovaj klip. Hvala!

http://vulture.org.rs/wp-content/uploads/2019/06/62301863_829958397373225_5470989017647855095_n.mp4

____________________________________
25.05.2019. – DOBRILA JE PUŠTENA NA SLOBODU U SVOJE MATIČNO JATO NA UVCU! U prisustvu predstavnika JP “Rezervat Uvac”, Instituta za biološka istrživanja “Siniša Stanković”, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, kompanije “Turkish Cargo”, televizijskih ekipa i novinara, te brojnih gostiju, članovi Fondacije su oko podneva Dobrilu pustili na slobodu preko puta hranilišta Rastoke i ne tako daleko od gnezda gde se izlegla pre samo godinu dana i gde smo je markirali. Nakon početne zbunjenosti, lepo je poletela, uhvatila termal i podigla se na 2000 mnv. Kretala se brzinom od 54 km/h (prema podacima sa GPS praćenja). Zahvaljujemo se svima koji su pomogli ovu akciju i nadamo se da će se Dobrila brzo uklopiti u svoje (staro) okruženje.

Više o tome u vestima… » Pratite nas…
___________________________________
11.05.2019. – godine obeležili smo značajan jubilej, četvrt veka postojanja i rada Fondacije za zaštitu ptica grabljivica posetom Specijalnom rezervatu prirode “Klisura reke Trešnjice”. Ovo je dvadeset i sedmi tradicionalni izlet u maju mesecu koji je organizovala Fondacija u klisuri prelepe reke, ovaj put tačno na dan kada je Fondacija i osnovana, sada daleke, 1994. godine! Više o tome u vestima… »
____________________________________
12.04.2019. – Naša Dobrila je srećno stigla u Srbiju! Danas je avionom „Turkish airlinesa“ prevežena do aerodroma „Nikola Tesla“, a odatle su je rendžeri Rezervata Uvac prebacili u volijeru Specijalnog rezervata prirode, gde će ostati do odluke o puštanju. Ovo je rezultat uspešne akcije koju je pokrenula Fondacija za zaštitu ptica grabljivica početkom godine, kada je postalo jasno da Dobrila nije u stanju sama da se vrati u Srbiju. Odziv građana, ali i državnih institucija na naš poziv je bio sjajan primer dobre prakse u zajedničkom nastojanju da sačuvamo jedinku beloglavog supa kao dela našeg prirodnog nasleđa.

[Show slideshow]
20190412_165840
20190412_171313
20190412_171403
P1140944
P1140945
viber image 2019-04-12 , 17.02.22
viber image 2019-04-12 , 17.02.23
viber image 2019-04-12 , 17.02.24
viber image 2019-04-12 , 17.02.37
viber image 2019-04-12 , 17.02.43
viber image 2019-04-12 , 17.02.48

Zahvaljujemo se svima koji su pomogli ovu akciju: turskom avioprevozniku i ambasadoru g. Tanžu Bilgiču, zatim Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva Turske, koje je brinulo o Dobrili dok je bila kod njih, ali i ministru g. Goranu Trivanu, te našim institucijama Ministarstvu zaštite životne sredine, Zavodu za zaštitu prirode, CITES kancelariji, Rezervatu Uvac, Institutu za biološka istraživanja “Siniša Stanković” koji su svi pomogli da se ova akcija srećno završi i Dobrila dopremi u svoju matičnu zemlju.

NOVČANA SREDSTVA KOJA SU PRIKUPLJENA ZA DOBRILU!

Posebnu zahvalnost dugujemo donatorima koji su se odazvali našem pozivu i uplatili novac za Dobrilu. Imali smo 47 uplata i sakupili tačno 140.950 RSD!

Akciju prikupljanja novca za transport Dobrile smo pokrenuli 22.02.2019. godine, kada je postalo izvesno da je jedini način da se ona vrati u Srbiju avionski prevoz. Na isti način kao što smo 2013. godine uradili za „Uroša Nejakog“, beloglavog supa koji je uganuo nogu u Poljskoj i za koga smo, uz pomoć donatora, uspeli da prikupimo oko 1200 EUR i platimo avionsku kartu i ishodovanje potrebne dokumentacije. I sada smo zajedno sa vama hteli da na isti način vratimo pticu u zemlju. Turska avio kompanija je prepoznala našu akciju spašavanja Dobrile kao svoju dobru reklamu i preuzela troškove transporta ptice.

Na taj način su nam ostala neutrošena sredstva koja ste VI dali za Dobrilu! Fondacija za zaštitu ptica grabljivica je neprofitna organizacija, koja prikuplja sredstva za rad na zaštiti ugroženih ptica grabljivica. Dobrila je mlada ptica i potrebna joj je naša podrška da se vrati u prirodu. Nadamo se da će, kada je pustimo u matično jato na Uvcu lako naći pravi put. Možda će joj, ipak, još zatrebati naša pomoć pre nego se snađe.

Predlažemo da sredstva prikupljena za Dobrilu preusmerimo na kupovinu satelitskog odašiljača i time svima omogućimo da mogu da prate dalju sudbinu ptice kada bude puštena na slobodu. Takođe ćemo organizovati i zajednički izlet na Uvac, kako bi zainteresovani mogli da prisustvuju puštanju Dobrile, kada do toga dođe.

Najbolji način da znamo šta se dešava sa Dobrilom i pomognemo joj ukoliko joj to zatreba je da joj stavimo satelitski odašiljač i budno je pratimo u realnom vremenu. Cena satelitskog odašiljača je 157.000 dinara (što uključuje i troškove poštarine, špedicije, carine/poreza), što smo sada u mogućnosti da platimo.

Ukoliko neko od donatora želi povraćaj svojih novčanih sredstava, može da se javi i biće mu vraćen novac. (- Kontakt… »)

Više o celoj priči možete saznati ovde… ».
____________________________________
11.04.2019. – Dobrila stiže u petak, 12.04.2019. godine oko 14 časova letom “Turkish airlines” br. TK6575. Nakon carinske procedure na aerodromu “Nikola Tesla” nju će rendžeri JP “Rezervat Uvac” prebaciti u volijeru na Uvcu, gde će boraviti neko vreme dok se ne prilagodi i steknu uslovi za njeno puštanje. O svemu ćete biti blagovremeno obavešteni.

Volijera u Centru za prihvat beloglavih supova na Uvcu je spremna za našu Dobrilu:

____________________________________
25.03.2019. – Dragi prijatelji, akcija prikupljanja novčanih sredstava za povratak naše Dobrile u Srbiju i na Uvac je završena. Imali smo 47 donatora i prikupili 140.950,00 dinara što je dovoljno da vratimo Dobrilu. Pokazali ste da postoji volja i podrška da zajedno radimo na očuvanju naše prirodne baštine. Ogromno HVALA svima na učešću. I dalje se radi na ishodovanju potrebne dokumentacije i rešavanju praktičnih aspekata prenosa Dobrile. Informisani smo da je to pri kraju i ovom prilikom se zahvaljujemo državnim organima Turske. Namera nam je da Dobrilu prenesemo na Uvac i pustimo na svečanosti Fondacije koju ćemo na vreme najaviti i time pošaljemo poruku da brinemo o svakoj jediniki beloglavog supa i van granica naše zemlje.


____________________________________
22.02.2019. – Beloglavi sup “Dobrila” je ponovo uhvaćena iznemogla u Turskoj! Nakon puštanja i hvatanja u više navrata pokazalo se da ona nije u stanju da se sama vrati u svoj zavičaj na Uvcu, gde se izlegla prošle godine. Potrebna joj je naša pomoć. Ukoliko uspemo da sakupimo dovoljno novčanih sredstava i završimo neophodnu dokumentaciju vratićemo je na Uvac. Dobrila se trenutno nalazi kod turskog Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i gospodin Burak iz tog Ministarstva nas je obavestio da je dobro i da će je čuvati do transporta u Srbiju.

Više o celoj priči o Dobrili možete saznati ovde… ».


____________________________________

Međunarodni dan zaštite lešinara 1. septembar je i ove godine obeležen u Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“. Događaj je podržan od strane Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, JP “Rezervat Uvac“ d.o.o., opštine Nova Varoš i Turističke organizacije „Zlatar“. Centralno dešavanje Dana lešinara i najveća atrakcija ove godine je bilo puštanje tri beloglava supa obeležena satelitskim odašiljačima kao deo projekta: “Praćenje populacije beloglavog supa upotrebom satelitske tehnologije”. Više o tome… »

[Show slideshow]
Kafana Njegoš /  Tavern Njegoš
Pozdravno obraćanje / Welcome address
Direktorka of JP Uvac / Director of JP "Reserve Uvac"
Pozdravno obraćanje / Welcome address
Osmatranje stene sa supovima / Observation walls with vultures
Stena kod hranilišta "Rastoke / "Rock wall at "Rastoke"
Osmatranje stene sa supovima / Observation walls with vultures
Direktor BeoZoo vrta / Director of BeoZoo Garden
Međunarodni dan zaštite lešinara - 1. septembar 2018. /  International Vultures Awareness Day- September 1, 2018.
Transportne kutije / Transport boxes
Prihvatni centar za supove na Uvcu / Shelter Center at Uvac
Prihvatni centar za supove na Uvcu / Shelter Center at Uvac
Prihvatni centar za supove na Uvcu / Shelter Center at Uvac
Prihvatni centar za supove na Uvcu / Shelter Center at Uvac
Prihvatni centar za supove na Uvcu / Shelter Center at Uvac
Puštanje supova sa satelitskim odašiljačima / Releasing of vultures with satellite transmitters
RTS
Puštanje supova sa satelitskim odašiljačima / Releasing of vultures with satellite transmitters
Transportna kutija / Transport box
Puštanje Zlatara / Releasing Zlatar
12►

Fondacija za zaštitu ptica grabljivica
Bulevar Despota Stefana 142
11060 Beograd, Srbija
+ 381.11.207.83.52
+ 381.62.865.07.98
E-mail: grifon@ibiss.bg.ac.rs

Vesti

  • Fondacija vas vodi u posetu rezervatima u Grčkoj i Bugarskoj 03/23/2023
  • Izveštaj o monitoringu populacije beloglavog supa u SRP “Uvac” 2022. 01/20/2023
  • Objavljen je rad: “Odnos polova i srodnost jedinki u populaciji beloglavog supa (Gyps fulvus) Srbije” 12/07/2022
  • Doktorska disertacija: “Ekološka studija beloglavog supa (Gyps fulvus) u Srbiji: populaciona dinamika i uticaj aktivnih mera zaštite” 10/21/2022
  • Obeležen Međunarodni dan zaštite lešinara, septembar 2022. 09/23/2022
  • Marija u programu satelitske telemetrije 4 godine! 09/04/2022
  • Međunarodni dan zaštite lešinara, 3-4.9.2022, Uvac 08/07/2022
  • Uspešno završeno markiranje beloglavih supova 2022. godine 06/16/2022
  • Obeleženo 28 godina postojanja Fondacije 05/16/2022
  • 28 godina Fondacije se obeležava u Trešnjici, 14.05.2022. 05/04/2022
  • Španski supovi na Balkanu 04/22/2022
  • Objavljen je rad o analizi genetičkog diverziteta beloglavih supova 01/24/2022
  • Kalendar za 2022. godinu 12/31/2021
  • Izložba fotografija sa XVII konkursa 2021. godine 12/22/2021
  • Izveštaj sa markiranja i monitoringa beloglavih supova u SRP “Uvac”, 2021. 12/20/2021
  • Nagrada publike dodeljena je… 12/20/2021
  • Otvorena izložba fotografija u Centru za kulturu “Vlada Divljan” 12/12/2021
  • Nagrađene fotografije na XVII konkursu “Ptice u akciji” 11/06/2021
  • Ognjenka i Vid u programu satelitske telemetrije 10/01/2021
  • XVII Konkurs za najbolju fotografiju 2021. godine – “Ptice u akciji”! 09/25/2021
  • Obeležen Međunarodni dan zaštite lešinara, 4-5.9.2021. 09/07/2021
  • Međunarodni dan zaštite lešinara, 4-5.9.2021, Uvac 08/25/2021
  • Markiranje beloglavih supova 2021. godine je uspešno završeno 06/17/2021
  • Beogradski orao belorepan markiran i u programu satelitske telemetrije! 05/22/2021
  • Ognjenka je započela prolećnu migraciju! 05/06/2021
  • Donacija za beogradskog orla belorepana 02/15/2021
  • Sertifikat o pouzdanom radu Fondacije… 02/12/2021
  • Tri meseca zimovanja Ognjenke u Africi 01/25/2021
  • Izložba fotografija sa XVI konkursa 2020. godine 01/21/2021
  • Luka je uginuo u prihvatilištu u Blagaju 01/11/2021
  • Luka se vraća kući 12/15/2020
  • Video nadzor hranilišta na Trešnjici 12/10/2020
  • Zlatar je stradao u Grčkoj! 11/07/2020
  • Nagrađene fotografije sa XVI Konkursa za najbolju fotografiju 2020. godine – “Ptice u akciji!” 11/05/2020
  • Zabrana letova za civilne vazduhoplove iznad Uvca, Trešnjice i Mileševke! 10/27/2020
  • Plakat – “Vratimo modrovrane u Šumadiju” 10/25/2020
  • Ognjenka u Sudanu! 10/18/2020
  • Nedelju dana “puta” naše Ognjenke. 10/03/2020
  • Ognjenka, mlada ženka orla zmijara krenula na seobu! 09/27/2020
  • Program oporavka populacije modrovrane (Coracias garrulus) u Šumadiji 09/26/2020
  • XVI Konkurs za najbolju fotografiju 2020. godine – “Ptice u akciji”! 09/14/2020
  • Međunarodni dan zaštite lešinara, 5.9.2020. Uvac, Trešnjica, Blagaj… 09/06/2020
  • Uginuo suri orao koji je bio ustreljen u SRP “Uvac” 09/01/2020
  • Međunarodni dan zaštite lešinara, 2020. godine 08/31/2020
  • Izveštaj sa markiranja i monitoringa beloglavih supova u SRP “Uvac”, 2020. 08/29/2020
  • Nelegalni letovi helikoptera iznad SRP “Uvac” 08/29/2020
  • “Lešinari iznad granica” — “Vultures above the borders” 07/30/2020
  • Orao zmijar u progamu satelitske telemetrije 07/30/2020
  • 26 markiranih mladunaca beloglavih supova na Uvcu – 2020. godine! 06/15/2020
  • Odašiljač za orla belorepana na VRO čeka sledeću sezonu 06/09/2020
  • Prva smena na markiranju beloglavih supova na Uvcu 2020. godine je završila svoj rad i srećno se vratila kući! 06/08/2020
  • Beloglavi supovi Vasilija i Nebojša ponovo krstare Uvcem 06/08/2020
  • Monitoring supova u saradnji sa kolegama iz Bugarske 05/05/2020
  • Luka je u prihvatilištu u Blagaju u Hercegovini 04/29/2020
  • 19 meseci svakodnevnog satelitskog praćenja beloglavih supova: “Zlatara” i “Marije mts” 04/07/2020
  • Kretanje Luke u klisuri reke Trešnjica u periodu 20-30.03.2020. godine 03/30/2020
  • Puštanje Luke, Trešnjica 7.3.2020. 03/09/2020
  • Predrag Bata Ristanović, jedan od osnivača Fondacije i njen dugogodišnji predsednik 02/24/2020
  • Mortalitet supova 2019. godine 02/23/2020
  • Vraćanje Luke u koloniju na Trešnjici 02/23/2020
  • Nagrada publike pripala je autoru fotografije… 12/16/2019
  • Izložba fotografija 2019. godine 12/08/2019
  • Na žalost, Dobrila više nije sa nama 12/06/2019
  • Razrešena “Emergency” situacija sa Igorom… 11/28/2019
  • Markiran sup sa Trešnjice 11/12/2019
  • Nagrađene fotografije sa XV Konkursa za najbolju fotografiju 2019. godine – “Ptice u akciji!” 11/12/2019
  • Predavanje “Upravljanje populacijom beloglavog supa” na Biološkom fakultetu u Beogradu 11/05/2019
  • Beloglavi sup sa Trešnjice – kandidat koji treba da ponese novi satelitski odašiljač 11/02/2019
  • Na evropskoj konferenciji o zaštiti lešinara u Portugalu Fondacija je predstavila rad 10/09/2019
  • XV Konkurs za najbolju fotografiju 2019. godine – “Ptice u akciji!” 09/11/2019

Knjiga SUP

Preuzmite PDF verziju knjige

  • 1
  • 576
  • 712

Copyright © 2023 · www.vulture.org.rs ·