Beloglavi sup Igor je jedan od supova koji su u programu satelitskog praćenja već neko vreme. Igor je pušten 7.9.2019. sa satelitskim odašiljačem (više o tome ovde… »). Dobro se uklopio, često je boravio na hranilištu, što su zabeležile i kamere sa video nadzora.
Home Range Igora od 7.9-21.11.2019.
20.11. posetio je i Mileševku. Upravo tada se desila “Emergency” situacija. Prema podacima koje svakodnevno pratimo uočili smo da se 20.11. između 6 i 8 ujutro nešto značajno desilo sa odašiljačem. Najverovatnije se otkačio, a moguće je da je Igor pregrizao teflonsku traku. Naime, “xyz ose” akcelerometra su se naglo promenile, što je jasno ukazivalo da se položaj uređaja, koji je bio na leđima ptice, iznenada promenio i da visi. Drugi parametar koji je potvrđivao ovu promenu je nagli pad temperature registrovan od strane odašiljača na svega 10C. Kada je odašiljač na ptici i stanje regularno temperatura koju on pokazuje je 20-36C. Ipak, znali smo i da odašiljač nije spao i da se Igor kreće, začudo, jako dobro. Preleteo je Uvac i narednih 28 sati se ponašao normalno.
Intenzivno smo pratili dešavanja i 21.11. u 12 sati, odašiljač je prestao da se pomera, temperatura je bila praktično ambijentalna (od -2 do 15C, u zavisnosti od doba dana). “Ose” akcelerometra su pokazivale da je odašiljač delimično okrenut ka zemlji. Sunčevu svetlost je solarni panel dobro “primao”, te su se baterije punile normalno, što je opet ukazivalo na to da uređaj nije u previše gustoj vegetaciji. Budući da je postojala mogućnost da je i ptica pala, odmah smo alarmirali rendžere JP “Rezervat Uvac” i poslali im koordinate.
Koordinate smo imali, ali i poteškoću što je odašiljač delimično okrenut ka zemlji, pa je GPS “video” manji broj satelita, što je značilo i manju preciznost lokacije. Rendžeri su ubrzo izašli na teren i nisu uspeli da pronađu, ni pticu, a ni odašiljač.
Kako bismo grešku u lociranju sveli na minimum i pokušali da rendžere navedemo što tačnije na lokaciju gde je odašiljač, uradili smo tzv. “burst”, odnosno uzimanje velikog broja GPS tačaka i kratkom vremenskim roku i to ujutro, kada je inače GPS “video” više satelita. Sve tačke koje su bile locirane sa manjim brojem satelita i kod kojih je HDOP (Horizontal Dilution of Precision) bio neodgovarajući smo eliminisali. Ostale su najsigurnije.
Ubrzo je ekipa rendžera ponovo izašla na teren, ovaj put sa preciznijim podacima i na sveopšte zadovoljstvo pronašla odašiljač!
Veliko hvala našim rendžerima na brzoj akciji i požrtvovanju!
Nama ostaje da proučimo teflonsku traku kojom se odašiljač vezuje za pticu i da pokušamo da utvrdimo šta se tačno desilo, odnosno zašto je odašiljač pao. Igor je najverovatnije dobro i čekamo njegov sledeći nalaz na hranilištu ili na neki drugi način.
Igor u letu (foto. Violeta Milutinović, rad sa konkursa Fondacije za zaštitu ptica grabljivica “Ptice u akciji” 2019.)
Kadrovi iz akcije pronalaženja odašiljača: