“Centar za oporavak ptica grabljivica” se nalazi pri Institutu za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, institutu od Nacionalnog značaja za Republiku Srbiju u Beogradu. Otvoren je, sada već davnog, 24. aprila 2004. godine. Izgrađen je kao donacija kompanije “Energoprojekt Niskogradnja” i pre svega zahvaljujući zalaganju Nikole Breka i Slobodana Jovanovića Ćobe. Površine je 16 m kvadratnih i sastoji se od dve prostorije, otvorenog i zatvorenog dela. Kako je ograničenog kapaciteta prevashodno je namenjen ugroženim vrstama ptica grabljivica.
U Centar svake godine stiže veliki broj ptica grabljivica, naročito tokom sezone gnežđenja kada mnoge mlade ptice ispadaju iz gnezda, pa ih građani donose. Mlade jedinke prolaze prijem, stručni pregled i ako je potrebno pruža im se pomoć. Ukoliko su zdrave, prstenuju se i kada dovoljno ojačaju puštaju na slobodu u odgovarajuće stanište. Na ovaj način veliki broj ptica se spasi čime se pomaže opstanku vrsta iz ove grupe životinja. Najčešće vrste koje stižu Centar su: vetruške, utine, šumske sove, ćukovi, kukumavke, mišari, jastrebovi, kobci, a ponekad i krupnije vrste poput sokolova, orlova belorepana, krstaša, itd.
* Pojedine štićenike iz našeg Centra koji su uspešno odgojeni, markirani i pušteni na slobodu možete videti u albumu (za veći prikaz kliknite na fotografiju):
Bez obzira što je ovo, pored prihvatnog centra za divlje životinje pri ZOO vrtu Palić, jedino prihvatilište u Srbiji ovog tipa, država Srbija ne finansira Centar i njegova funkcionalnost, pa i sam opstanak zavisi isključivo od dobre volje i podrške građana, privrednika i kompanija! Budući da Centar postoji već 16 godina potrebne su znatne popravke, što opet zahteva finansijska sredstva.
Na sreću naših štićenika i nas, kompanija “Telekom Srbija” a.d. je prepoznala značaj jednog ovakvog centra i 2019. godine donacijom pomogla da se rekonstruiše kavez i urade najvažnije popravke. Time je omogućeno da nastavimo rad i da samo te godine prihvatimo oko 30 ptica grabljivica, stručno ih obradimo i vratimo u njihovo prirodno stanište. Imajući u vidu da su ptice grabljivice najugroženija grupa ptica, svaka jedinka je od velikog značaja. Time je “Telekom Srbija” direktno doprineo zaštiti ptica grabljivica i biodiverziteta Srbije. Mi im se na tome iskreno zahvaljujemo i nadamo se da ćemo nastaviti uspešnu saradnju!
Ukoliko prepoznajete značaj Centra za oporavak ptica grabljivica, želite da podržite njegov rad i direktno pomognete ugroženim pticama u nevolji na raspolaganju Vam je dinarski (RSD) žiro-račun… » Fondacije za zaštitu ptica grabljivica: 325-9500900016839-20 (sa naznakom “Donacija za Centar za rehabilitaciju ptica grabljivica”) ili evo instrukcija za uplatu u… EUR» iz inostranstva. Hvala.
– Lista Donatora Centra za oporavak ptica grabljivica… »
NAPOMENA: Molimo građane da ukoliko nađu mlade ptice ispale iz gnezda i ako nisu povređene, da ih podignu na najbližu granu, kako bi otklonili opasnost od strane pasa, mačaka i sl. To je ipak najbolji način da im pomognete, jer se u blizini nalaze njihovi roditelji, koji će nastaviti da ih hrane i brane dok ne budu sposobni da se sami o sebi brinu. Dosta je teško othraniti mlade ptice i najčešće bespotrebno.
Fotografije Centra možete pogledati u galeriji (za veći prikaz kliknite na fotografiju):
U ovom trenutku Centar se priprema za narednu prolećnu sezonu, kada se obično traži mesto više, jer veliki broj ptica stiže na proleće i leto. Popravljaju se kavezi, dezinfikuje prostor, nabavlja potreban materijal, itd.