Međunarodni dan zaštite lešinara 1. septembar je i ove godine obeležen u Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“. Događaj je podržan od strane Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, JP “Rezervat Uvac“ d.o.o., opštine Nova Varoš i Turističke organizacije „Zlatar“. Centralno dešavanje Dana lešinara i najveća atrakcija ove godine je bilo puštanje tri beloglava supa obeležena satelitskim odašiljačima kao deo projekta: “Praćenje populacije beloglavog supa upotrebom satelitske tehnologije”. Sam projekat je sufinansiran od strane Ministarstva zaštite životne sredine. Partneri na projektu su: Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković” i BeoZoo vrt, a Telekom Srbija je pomogao u nabavci jednog satelitskog odašiljača.
Jedna od ptica na koju je postavljen satelitski odašiljač je Piroćanac, koji je rođen 2016. godine i odgojen je u zarobljeništvu u BeoZoo vrtu i koju je zoološki vrt donirao u program povratka beloglavog supa. Ostale dve ptice su iz prirode – Zlatar i Marija i bile su pronađene iznemogle, ali su uspešno rehabilitovane u Centru za prihvat ptica na Uvcu.
Obeležavanje Međunarodnog dana zaštite lešinara je proteklo u izuzetno prijatnoj atmosferi. Osim brojnih gostiju, članova i prijatelja Fondacije, na skupu su se našle i kolege iz Hrvatske, Grčke, Bugarske, predstavnici Nacionalnog parka “Krka” i upravljač SRP “Klisura reke Trešnjice”.
Početak ceremonije je obeležio pozdravni govor domaćina, direktorke Rezervata Uvac. Zatim su se okupljenima obratili i zamenik direktora Instituta za biološka istraživanja”Siniša Stanković”, direktor BeoZoovrta i direktorka Fondacije za zaštitu ptica grabljivica. Nakon pozdrava obišli smo Centar za rehabilitaciju supova, gde su se nalazili naši supovi sa već spremljenim odašiljačima.
Sve tri ptice su potom uspešno puštene sa odgovarajućeg mesta i odletele na opšte oduševljenje okupljenih. Ceo događaj su propratile brojne kamere televizijskih ekipa. Usledio je obilazak kolonije supova na Uvcu. Prvog dana uveče su održana predavanja, a u vezi rada na zaštiti supova.
Dan lešinara je iskorišćen i za razmenu iskustva kolega iz različitih zemalja o problemima sa kojima se susreću u savremenoj zaštiti lešinara, kao i planovima za efikasniji rad.
Glavni zaključci sastanka i smernice za dalji rad su:
• Neophodno je ostvariti bolju, konkretnu međusobnu saradnju u radu na zaštiti lešinara.
• Uspostaviti mrežu hranilišta, kojima bi se formirao koridor i povezale sve zemlje Balkana i time omogućilo sigurnije i bezbednije kretanje ptica.
• Ostvariti konkretnu saradnju zaštićenih područja gde se lešinari okupljaju.
• Pomenuta je i izrada i distribucija promotivnog materijala na kojima bi se nalazila sva takva zaštićena područja, koja treba da čine, na neki način jedinstvenu ekološku mrežu područja za zaštitu lešinara i razvoj ekoturizma.
Predlog kolega iz Grčke je da se sastanemo još jednom tokom ove godine kako bismo što pre počeli sa realizacijom predloženih ideja i rešenja koja se mogu primenjivati u svakoj od država koje sudeluju u ovoj saradnji, odnosno u zaštićenim područjima na kojima žive lešinari.
S obzirom na to da lešinari ne poznaju granice i lete iznad njih sastanak je završen sloganom: “Lešinari iznad granica – #VulturesAboveBorders#