Beloglavi sup ne poznaje državne granice i to je vrsta koja veoma lako i često preleće “male” države Balkana. Upravo zato je od ključnog značaja dobra međunarodna saradnja svih koji rade na njegovoj zaštiti i povratku na područja gde je nekada živeo.
Kolege iz Bugarske i naši prijatelji Emilian Stoynov i Hristo Peshev sprovode monitoring većeg broja supova uz pomoć satelitske telemetrije. Budući da su tri supa: Juanjo II (oznaka Y7), Svetislav II (BY3), WFN (Y2), koji su uhvaćeni početkom godine u Bugarskoj i na koje je postavljen satelitski odašiljač već neko vreme u Srbiji, omogućili su nam pristup podacima, kako bismo zajedno mogli da radimo na njihovoj zaštiti.
Gotovo svakodnevno se pokazuje da nijedna ugrožena vrsta nema takvu podršku na Balkanu kao beloglavi sup. Želja da se sačuva ova izuzetna ptica, koja je istovremeno pod rizikom da nestane, uspela je da objedini napore u zemljama (obično) podeljenog Balkana i natera sve nas na tešnju saradnju. O tome svedoči i nedavna akcija spašavanja supa Luke u Bosni i Hercegovini, kada smo u saradnji sa kolegama iz udruženja “Novi Val” uspeli da ga spasimo i sada je u prihvatnom centru u Blagaju na oporavku (više o tome ovde… »).
Naravno, tu su i mnoge druge priče o ostvarenoj dobroj međunarodnoj saradnji poput povratka supa Dobrile iz Turske, spašavanja Sadama iz Iraka, lečenju supa Hadži Nike u Izraelu, povratku Uroša Nejakog, saradnji sa kolegama iz „Grifon – udruge za zaštitu ptica grabljivica“ iz Hrvatske (link… »), itd.
Beloglavi sup je simbol uspešne zaštite ugroženih vrsta na Balkanu i nije čudo što je prošlogodišnja konferencija na Uvcu o zaštiti ove vrste nosila naziv: “Vultures above the borders” (Međunarodni dan zaštite lešinara, 7-8.9.2019. Uvac… »)
Zahvaljujemo se Emilianu i Hristu na saradnji i nastavljamo u cilju dobrobiti ove ugrožene vrste na području celog Balkana.