29.08.2019.
Predlog projekta: “Upravljanje populacijom beloglavog supa (Gyps fulvus) u Specijalnim rezervatima prirode: “Klisura reke Trešnjice” i “Uvac” primenom programa markiranja i monitoringa korišćenjem satelitske tehnologije i videonadzora” je dobio podršku na Konkrusu Ministarstva zaštite životne sredine za dodelu sredstava za podršku projektima civilnog društva iz oblasti zaštite životne sredine u 2019. godini.
9. jula 2019. godine potpisan je ugovor između Ministarstva i Fondacije za zaštitu ptica grabljivica o realizaciji.
Projekat je uspešno realizovan u svim segmentima.
Projekat koji je realizovan ima za cilj da posluži kao model zaštite beloglavog supa primenjiv i u drugim zaštićenim područjima koja su nekada imala ovu vrstu kao i u stočarskim oblastima koja imaju problema sa uklanjanjem stočnog otpada.
Aktivnosti na ovom projektu, kao i budućih koje planiramo, treba da dovedu do implementacije sistemskih rešenja u uklanjanju stočnog otpada i ublažavanja narastajućih potreba lokalnih stočara i klanica za spalionicama, koje zagađuju životnu sredinu i dodatno opterećuju državni budžet u vidu subvencija i troškova za stočare, kao i do efikasnog upravljanja populacijom ciljane vrste – beloglavi sup, kao biološkim resursom Republike Srbije kroz primenu savremenih standarda.
Namera nam je i da markiranje i uopšte monitoring beloglavih supova u Srbiji podignemo na viši nivo, unapredimo organizaciono, finansijski i postignemo standard u zaštiti ugroženih vrsta ptica grabljivica. Naročito se to odnosi na klisuru reke Trešnjica, odakle je nedostatak podataka o populaciji supova problem koji je neophodno što pre rešiti!
Podaci o projektu:
– Naziv projekta: “Upravljanje populacijom beloglavog supa (Gyps fulvus) u Specijalnim rezervatima prirode: “Klisura reke Trešnjice” i “Uvac” primenom programa markiranja i monitoringa korišćenjem satelitske tehnologije i videonadzora”
– Projekat realizuje Fondacija za zaštitu ptica grabljivica, Beograd
– Projekat se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije
Partneri na projektu su:
1. Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković”
2. JP “Rezervat Uvac” d.o.o.
3. “Natura” Beograd
4. Opština Ljubovija
Projekat su pomogli:
– Zoološki vrt Palić
– Publikum d.o.o. Beograd
– DSP Chromatography
– Filip Travel
– Alpinističko Speleološki Akademski klub (ASAK), Beograd
– Speleološki klub “Ponir”, Banja Luka
Projekat se sastoji iz III faze:
I faza:
Krajem maja/juna meseca 2019. godine, urađeno je markiranje mladunaca beloglavih supova na gnezdu u Rezervatu Uvac. Dva alpinističko-speleološka tima i ornitologa su radili na obilasku gnezda, uzimanju morfometrijskih parametara mladunaca, uzoraka za DNK bazu i uvođenja jedinki u jedinstvenu evidenciju. Uspešno je markirano 13 ptica. Pored markiranja urađen je i 34. cenzus-popis aktivnih gnezda beloglavih supova u Srbiji.
Izveštaj monitoringa beloglavih supova i markiranja 2019. godine možete naći OVDE… »
Nabavljena su i još dva satelitska odašiljača Ornitela (OT-50-2G), uz prateću opremu i uspešno testirana.
II faza projekta podrazumevala je niz aktivnosti na realizaciji sledećeg:
1. Obeležavanje Međunarodnog dana zaštite lešinara i jubileja 25 godina rada Fondacije, 7-8.9.2019. (Agendu možete naći ovde… »)
2. Popravka, prenos i aktiviranje klopke/kaveza na Trešnjicu
Aktiviranje kaveza odnosno klopke u Trešnjici je neophodna kako bismo imali mogućnost hvatanja odraslih jedinki supova i njihove obrade prema standardizovanom protokolu.
3. Nabavka i montaža kamere za nadzor tzv. “fotozamke” na hranilištu na Trešnjici
Instalacijom “fotozamke” kod hranilišta na Trešnjici postižemo da imamo uvid u diverzitet, brojnost životinja koja posećuju hranilište, kao i učestalost posete, ponašanje, itd.
4. Nabavka bespilotne letelice – drona
Dron omogućava da se monitoring aktivnih gnezda supova obavlja lakše, brže i kvalitetnije. Bilo da se radi o cenzusu aktivnih gnezda ili tokom procesa markiranja, kada je neophodno pouzdano i na vreme znati da li su gnezda aktivna ili ne.
5. Sređivanje hranilišta na Trešnjici
Regulisanje pravnog statusa imanja na kome se nalazi hranilište. Uređenje pristupnog puta i prateće infrastrukture. Veći deo ovih aktivnosti spadaju u nadležnost lokalne samouprave i upravljača SRP “Klisura reke Trešnjica”, koji su partneri na Projektu.
III faza predstavlja praćenje markiranih i ptica opremljenih sa satelitskim odašiljačima, analizu i predstavljanje rezultata. Finalni deo je izveštaj Ministarstvu o postignutim rezultatima na Projektu, ali i planirane aktivnosti za ubuduće.
Markiranje beloglavih supova maj/juni 2019. godina u SRP “Uvac”, I i II smena: